czwartek, 29 listopada 2018

Uwaga - konkurs!


Zapraszamy do udziału w konkursie  świątecznym!


Redakcja "Hitów Szkoły" zaprasza do udziału w konkursie zatytułowanym "Opowieści wigilijne". 

Przyjmujemy prace w trzech kategoriach:
1. Opowiadanie.
2. Komiks.
3. Plakat.

Termin oddania prac: 20 grudnia 2018
Miejsce oddania prac: Biblioteka szkolna

Zwycięskie prace opublikujemy na naszej stronie! 

Organizatorzy:

redakcja "Hitów Szkoły"
Natalia Banaś
Kinga Kędzierska
Magdalena Kruk
Julia Obtułowicz
Wiktoria Zys

razem z opiekunką mgr Aleksandrą Byrską. 

Kontakt pod adresem mailowym: hityszkoly@gmail.com 



środa, 21 listopada 2018

11 listopada - rozmowa z panem Jarosławem Pietrzakiem

Rozmowa z panem Jarosławem Pietrzakiem, nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 85 w Krakowie 


Wywiad przeprowadziły: Kinga Kędzierska i Julia Obtułowicz 


Redakcja: Dzień dobry, chciałyśmy zadać Panu kilka pytań z okazji 11 listopada. Czy może opowiedzieć nam Pan, co to jest patriotyzm? 

Jarosław Pietrzak: Patriotyzm, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi od słowa patria czyli ojczyzna, ojcowizna. Jest to pojęcie, które dotyczy miłości do ziemi, do najbliższej okolicy. Miłości do tego, c o jest z nią związane czyli tradycji, kultury i języka używanego w danym kręgu kulturowym. Mówiąc najkrócej to miłość do ojczyzny i jej mieszkańców. 

Redakcja: Co świętujemy 11 listopada? 

Jarosław Pietrzak: 11 listopada oficjalnie świętujemy odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. W tym roku przypada setna rocznica tego wydarzenia. Wtedy to Józef Piłsudski, po powrocie z więzienia w Magdeburgu, otrzymał władzę wojskową od Rady Regencyjnej i na pamiątkę tego wydarzenia w dwudziestoleciu międzywojennym czyli pomiędzy I i II wojną światową ustalono oficjalnie święto niepodległości. 

Redakcja: W jaki sposób dzieci i młodzież mogą być patriotami? 

Jarosław Pietrzak: W dzisiejszych czasach, człowiek, którego nazywamy patriotą to osoba, która dba o własną kulturę, język i nie wstydzi się tego, co jest związane z jego ziemią. To na przykład człowiek, który czyta, dowiaduje się na temat ważnych postaci z historii, szuka wzorów do naśladowania z przeszłości, ludzi z jego narodu, którzy coś osiągnęli na przykład twórców czy wynalazców. W codziennym życiu natomiast stara się jak najlepiej rozwijać jako członek tego narodu. Jest dumny z tego, że jest – w naszym przypadku – Polakiem. Rozwija się, żeby nie wstydzić się samego siebie. Z kolei, gdy już coś osiągnie stara się żeby dzięki temu także jego kraj się rozwijał, ponosi też koszty życia w swojej ojczyźnie czyli płaci podatki, dba o swoje otoczenie. I jak ma na przykład ogródek to stara się by był zadbany, a jeżeli mieszka w bloku to również dba o otoczenie, nie niszczy. 

Redakcja: Czyli najważniejsze to dbać o to, co jest wokół nas i nie wstydzić się tego, że jesteśmy Polakami? 

Jarosław Pietrzak: Dokładnie tak. 

Redakcja: Jak Pan będzie obchodził 11 listopada? 

Jarosław Pietrzak: Od kilku lat, co roku 11 listopada jeżdżę tak zwanym „Tramwajem Patriotycznym” razem z młodzieżą szkolną. Stworzyłem grupę, która nazywa się „Anafora”. W tym roku tramwajem jadą ze mną również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 85. Polega to na tym, że jadąc specjalnie do tego przeznaczonym tramwajem śpiewamy pieśni patriotyczne razem z turystami i mieszkańcami Krakowa, którzy dostają śpiewniki wsiadając do tramwaju w okolicach Plant. Wspólnie śpiewamy i cieszymy się z tego, że jesteśmy Polakami. Później spędzam czas z rodziną, chętnie wyjeżdżam razem z dziećmi i żoną na wydarzenia związane z historią naszego kraju, na przykład imprezy grup rekonstrukcyjnych przedstawiających żołnierzy z XX wieku, defilady, przemarsze i tym podobne. 

Redakcja: Czy w naszej najbliższej okolicy są miejsca związane z historią walki o wolność naszego kraju? 

Jarosław Pietrzak: Najbliżej położony jest Fort Krzesławice, obecnie znajduje się tam Dom Kultury. Było to miejsce, do którego w czasie wojny zwożono i rozstrzeliwano walczących o wolność Polski oraz zwykłych mieszkańców. To zbiorowa mogiła. Do tej pory stoi tam pomnik i symboliczne nagrobki. Poza tym późniejsze tereny Nowej Huty, między innymi Mistrzejowice, związane są z działaniami Solidarności i działalnością patrona naszej szkoły księdza Kazimierza Jancarza. Natomiast inna dzielnica Krakowa – Podgórze – jest bezpośrednio związana z odzyskaniem niepodległości, tam wszystko się zaczęło. 

Redakcja: Czy oglądał Pan film „Dywizjon 303”? Jak się Panu podobał? 

Jarosław Pietrzak: Film „Dywizjon 303” został bardzo dobrze zrobiony, zwłaszcza jeśli chodzi o sceny batalistyczne. Gorzej jeżeli chodzi o grę aktorską, zabrakło trochę pieniędzy na niektóre ujęcia, ale i tak film trzyma w napięciu i robi duże wrażenie. 

Redakcja: Bardzo dziękujemy za odpowiedzi. 



1 listopada - Święto Zmarłych

Święto Wszystkich Świętych 1 listopada kojarzy nam się z odwiedzaniem grobów najbliższych, kupowaniem zniczy, wiązanek i kwiatów oraz ze spotykaniem się z rodziną na cmentarzach. A czy ktoś zastanawiał się skąd wzięło się to święto? Wymyślił je Grzegorz IV w 837 roku, aby wszyscy pamiętali o zmarłych.
Tradycja tego święta ma swój początek w starym celtyckim święcie Samhain. Samhain czyli śmierć ciała oznaczał dla naszych przodków początek nowego roku. Jeśli Cię to dziwi, to uświadom sobie, że Celtowie byli rolnikami i dla nich rok zaczynał się sianiem ozimin (czyli obdarowaniem zaczątkiem życia gleby „śpiących” jeszcze pól). Wszyscy obchodzą to święto w tym samym dniu, w którym według Mojżesza rozpoczął się Potop czyli siedemnastego dnia drugiego miesiąca odpowiadającego w przybliżeniu naszemu listopadowi.



ŚWIĘTO ZMARŁYCH

HISZPANII I MEKSYKU

W Hiszpanii święto zmarłych – Dia Todos  los Santos, obchodzone jest w tradycji katolickiej.

Dzień 1 listopada jest wolny od pracy w całej Hiszpanii.

W tych dniach Hiszpanie odwiedzają miejsca spoczynku swoich zmarłych, przynoszą im kwiaty i modlą się za nich.

Poza tym jak wiele innych hiszpańskich świąt nazywanych fiestami, tak i w dni zmarłych nie może zabraknąć w sklepach i domach przede wszystkim: 

Huesto de Santo – są to marcepanowe kości świętych oraz empinonados lub panellets  również marcepanowe tym razem szyszki otoczone orzechami pinii.


MEKSYK

Meksyk obchodzi Dzień Zmarłych zupełnie inaczej niż Polska. Cukierki, tequila  i wieńce w kształcie gitar meksykańskich - taki dzień zmarłych nie przypomina naszych Zaduszek. Na cmentarzu zamiast zadumy wskazana jest rodzinna fiesta, na której najlepiej bawi się sam nieboszczyk. 

W kulturze meksykańskiej motyw śmierci  pojawia się nieustannie. Zaakceptowano ją jako nieodłączny element życia ,w ten sposób  próbują ją oswoić. Niektórzy otaczają ja czcią – w wielu domach figurki Santa Muerte (Świętej Śmierci) stoją tuż obok przedstawień Matki Boskiej. Tu nikogo nie dziwią strojne ołtarze na Święto Zmarłych, pełne słodyczy, kwiatów i kolorowych „nieboszczyków”, które ustawiane są wszędzie – w domach i w biurach, na głównych placach miast i wiosek. 

Kinga Kędzierska, Magdalena Kruk






Felix, Net i Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi - Książki

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Rafał Kosik

Felix Polon jest zwyczajnym nastolatkiem. Kiedy przychodzi czas na zmianę szkoły, chłopak nie jest przekonany do swojego gimnazjum. W pierwszy dzień poznaje Neta Bieleckiego – syna informatyka. Jego nowy kolega mówi mu, że nie podoba mu się jego imię, dlatego zmienił je na Net. Okazuje się, że chłopcy chodzą do tej samej klasy. Zajęci rozmową, po chwili orientują się, że nie wiedzą, do której sali mają się udać. Gdy wreszcie dowiadują się, gdzie jest ich klasa, natykają się na nieciekawą sytuację. Pewni łobuzi chcą odebrać dziewczynie torebkę. Wtedy Felix i Net wpadają na pewien pomysł. Net dzięki swojemu laptopowi (zawsze nosi go w plecaku), włącza szkolny dzwonek. Łobuzi uciekają z obawy przed nauczycielami. Dziewczyna dziękuje chłopcom za włączenie dzwonka, choć Felix i Net nie zdradzili jej swojego planu. Dziewczyna idzie do swojej sali twierdząc, że to „kobieca intuicja”. Gdy chłopcy znajdują swoją salę, przepraszają panią za spóźnienie. Każdy uczeń mówi kilka słów o sobie. Felix i Net od razu zauważają dziewczynę, której przed chwilą pomogli. Nazywa się Nika Mickiewicz i szybko się zaprzyjaźniają.
Felix mieszka przy ulicy Serdecznej w wielkim domu wraz z mamą, tatą, babcią i psem Cabanem. Net natomiast mieszka w wieżowcu na pięćdziesiątym piętrze. Z kolei Nika mieszka na Pradze w półtorapokojowym mieszkaniu. Chłopcy nie chcą uwierzyć koleżance w tą „kobiecą intuicję”. Wtedy Nika wyznaje im, że jej prababcia była czarownicą. Odziedziczyła po niej dar telekinezy (może np. przenosić różne rzeczy bez dotykania ich). Po wizycie w domu Niki, w którym nie było jej rodziców, chłopcy zaczynają nabierać podejrzeń. Ich koleżanka powiedziała im, że jej tata pracuje do późna, dlatego nie ma go w domu.
Tymczasem Net tworzy AI (sztuczną inteligencję), której daje na imię Manfred. Ma on za zadanie sterować ruchem ulicznym w Warszawie. Następnie Manfred poznaje AI Vidoktora. Gdy chłopcy idą do domu Niki, ich koleżanka wyznaje im, że jej tata zmarł, podobnie jak jej mama. Wydarzenia te miały miejsce kilka lat temu. Jednak w wyniku jakiegoś błędu w urzędzie, ktoś tego nie zanotował. Po tej wizycie do chłopców dociera straszna prawda: Nika jest sierotą. Tydzień później do AI Vidoktora docierają poufne informacje przyjaciół. Okazuje się, że Vidoktor ma tak naprawdę na imię Morten. Chce uciec do internetu, gdzie będzie miał nieograniczone możliwości. Felix, Net i Nika udają się do wieżowca Silver Tower (siedziby Mortena), aby przeszkodzić mu w jego niecnych planach. Czy uda im się to zrobić? Przeczytajcie książkę, a dowiecie się więcej!



Wiktoria Zys


Tom Felton - Aktorzy




Tom Felton, właściwie Thomas Andrew Felton. Urodził się 22 września 1987 r. jako najmłodszy syn Sharon i Petera Feltonów. Ma trójkę starszych braci: Jonathana, Ashleya i Chrisa. Brytyjski aktor i muzyk, zasłynął przede wszystkim rolą Draco Malfoya w serii filmów o Harrym Potterze. W wieku dziesięciu lat zaczął występować w reklamach. Jako aktor filmowy debiutował w 1997 r. Jako Draco Malfoy w latach 2001-2011 pojawił się we wszystkich ekranizacjach książek o Harrym Potterze. Za rolę w Księciu Półkrwi i w Insygniach Śmierci (cz. 1) dwukrotnie otrzymał nagrodę MTV Movie Awards dla najlepszego czarnego charakteru.


FILMY W KTÓRYCH WYSTĘPOWAŁ:



  • 1997: Pożyczalscy jako Groszek 
  • 1999: Anna i król jako Louis Leonowens
  • 2001: Harry Potter i Kamień Filozoficzny jako Draco Malfoy
  • 2002: Harry Potter i Komnata Tajemnic jako Draco Malfoy
  • 2004: Harry Potter i więzień Azkabanu jako Draco Malfoy
  • 2005: Harry Potter i Czara Ognia jako Draco Malfoy
  • 2007: Harry Potter i Zakon Feniksa jako Draco Malfoy
  • 2008:The Disappeared jako Simon
  • 2009: Harry Potter i Książę Półkrwi jako Draco Malfoy
  • 2010: Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część I jako Draco Malfoy
  • 2010: White other jako Ray Marsden
  • 2010: Idol z piekła rodem jako on sam
  • 2011: Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II jako Draco Malfoy
  • 2011: Geneza planety małp jako Dodge Landon
  • 2011: From The Rough jako Edward
  • 2012: Zjawy jako Patrick
  • 2013: In Secret jako Camille Raquin
  • 2014: Z premedytacją jako Erich Blunt
  • 2014: Against the Sun jako Tony Pastula
  • 2016: The Flash jako Julian Albert
  • 2017: Feed jako Matt


Oprócz tego że Tom jest aktorem potrafi również grać na gitarze. Śpiewa także piosenki własnego autorstwa.




Julia Obtułowicz